BESLENME GENETİĞİ – NUTRİ GENETİK

nutro kucuk

Nedir?
Bireysel genetik polimorfizmlerin saptanarak besinlerden ne derece faydalanabildiğimiz saptanmaktadır. Böylece genetik yapımıza uygun besin ve besin miktarı belirlenerek besinlerle alınan biyoaktif maddelerden en optimal şekilde yararlanmaları sağlanır.

Ne işe yarar?

Bu panelde  bireylerde iştah ve ödül mekanizmalarını beslenme yönünden inceleyerek yağ metabolizması ile ilgili analizler yapılmaktadır. Bu panelin amacı bireylerde doğru beslenme kalıplarının belirlenmesi ve daha kaliteli yaşam için beslenme açısından gerekli davranış kalıplarının oturtulmasıdır. Bu yüzden her yaştan bireylere uygulanması önerilir. Halsizlik, yorgunluk gibi sorunlar var ise vitamin ve depresyon paneli yapılması uygun olur.  Mutlaka sonuçlar, genetik konusuna hakim bir diyetisyenle birlikte değerlendirilmelidir.

Deyatlı Analiz: Obezite  ( Aşırı Kilo )

Bu panelde kilo fazlası olan veya yağ metabolizması sorunları olan bireyler de ilgili genetik faktörler analiz edilecektir. Bireysel Beslenme Genetiği Paneli’nin daha kapsamlı halidir. Bu genetik faktörlerin belirlenmesi  bireylere uygun diyet programları hazırlanmasına yardımcı olacaktır.

5620931_xxl

Nasıl yapılır?

Bireylerden alınan kan veya ağız içi epitel hücre örnekleri laboratuvara gönderilir ve belirlenen genetik polimorfizmler belirlenir. Belirlenen polimorfizmlere göre bireylere genetik danışma verilerek bireysel beslenme programları genetik danışman ve diyetisyen eşliğinde oluşturulur.

 

 

Copyright © 2013 Genigma. Tüm hakları saklıdır.